her telden hayat...

her telden hayat...

19 Mayıs 2011 Perşembe

Kışlıklar hurçlara, yazlıklar dolaba...
Yaşasın!...Ağaçlar çiçek açıyor, ve nihayet güneş yüzünü gösteriyor. Kışlıkların gardırobu işgalinden kurtarıp, yazlıklara yer açmanın tam zamanı.
Kışlıklar Hurçlara, Yazlıklar Dolaba!
Peki bakalım uzman ev hanımları ne buyurmuşlar bu konuda,
Kışlık giysilerimizi kaldırmadan önce mutlaka yıkayıp, iyice kurutacakmışız. Aksi durumda, kıyafetlerdeki nem, çürümelerine neden olabilirmiş.
Kaldırmak istediğimiz giysileri hurçlara, valizlere, baza altlarına ve yerden tasarruf etmek için vakumlu poşetlere koyabilirmişiz. Eğer valiz ve hurç kullanacak isek rutubetsiz bir ortamda saklamaya özen göstermeliymişiz.
Bu arada kışlık kıyafetleri bazada tozlanmaması için üstlerine temiz bir kumaş örtmeyi ihmal etmiyoruz.

Kıyafetlerimizin bozulmaması için aralarına naftalin ya da güve kovucu yerleştirecekmişiz( ben onların kokusundan hoşlanmadığım için sabun koyuyorum ya da bitmiş parfüm şişesi ).İhtiyaç duyduğumuzda aradıklarımızı kolayca bulabilmek için gruplandıracakmışız. Kazaklar, triko elbiseler gibi kışlık kıyafetleri ayrı yerlerde saklamalıymışız.
Triko kıyafetlerimizi poşetlerin içinde değil kumaştan yapılmış kılıfların içinde saklayarak sararmalarını önleyebilirmişiz. Trikolar sarkmaya müsait oldukları için asmak yerine katlayarak kaldırmanın faydası varmış.


Kalın kumaşlı kışlık pantolonlarımızı yine gruplayarak kaldırıyoruz. Yaz günlerinde ihtiyaç duymayacağımız için dolabı işgal etmelerine izin vermiyoruz.

Bot, çizme gibi kışlık ayakkabılarımızı temizledikten sonra kutuların içine koyarak kaldırıyor, şekillerinin bozulmaması için içlerine gazete kağıdı doldurmayı unutmuyoruz.

Sonuncu ve bence en önemlisi, giysilerimizi elden geçirirken, eski olanları ya da artık giymek istemediklerimizi gözden geçirip, her hangi bir kusuru olmayan, kış mevsiminde giymeyi istemediğiniz kıyafetleri yıkayıp, paketleyip ihtiyaç sahiplerine ulaştırmak.
Ben kıyafet işini hallettim, kaldı ayakkabılar….Yeni başlayacaklara kolay gele!!!

Hiç yorum yok:

Yorum Gönder